Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Physics of Sorrow

The Physics of Sorrow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Edit this entry  
10
Waves '98

Waves '98

2015
×
Edit this entry  
10
Vinland Saga

Vinland Saga

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★
Edit this entry  
10
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Caché

Caché

2005
×
★★½
Edit this entry  
08
Mysteries of Lisbon

Mysteries of Lisbon

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Z

Z

1969
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
25
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
25
Cinderella

Cinderella

1899
×
Edit this entry  
23
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dororo

Dororo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry