Sort by

Stephen has logged 348 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
I Could Never Be Your Woman

I Could Never Be Your Woman

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
The Witch: Part 1. The Subversion

The Witch: Part 1. The Subversion

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Monos

Monos

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★
Edit this entry  
08
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★
Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Love Aaj Kal

Love Aaj Kal

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
I Wish

I Wish

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Karwaan

Karwaan

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry