RyanAlexander has logged 39 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fishing with John

Fishing with John

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fire

Fire

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Edit this entry