• Farmer Al Falfa Sees New York

    ★★★

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★½

  • The Battle of the Somme

    ★★★

  • Police

    ★★★

  • Leap Year

    ★★★½

  • Where Are My Children?

    ★★½

  • A Burlesque on Carmen

    ★★★

  • A Night in the Show

    ★★★

  • Alas and Alack

    ★½

  • Shanghaied

    ★★½

  • The Bank

    ★★★½

  • A Woman

    ★★★

  • Work

    ★★★½

  • His Regeneration

    ★★

  • By the Sea

    ★★

  • The Tramp

    ★★★

  • A Jitney Elopement

    ★★★

  • In the Park

    ★★½

  • The Champion

    ★★★

  • A Night Out

    ★★½

  • The Birth of a Nation

    ½

  • His New Job

    ★★★

  • Cabiria

    ★★½

  • Gertie the Dinosaur

    ★★★½

  • Suspense.

    ★★★½

  • The Artist's Dream

    ★★★½

  • How a Mosquito Operates

    ★★½

  • Winsor McCay, the Famous Cartoonist of the N.Y. Herald and His Moving Comics

    ★★★

  • The Diabolic Tenant

    ★★★½

  • Legend of a Ghost

    ★★★½

  • The Hilarious Posters

    ★★½

  • The Living Playing Cards

    ★★★

  • The Scheming Gambler's Paradise

    ★★½

  • The Untameable Whiskers

    ★★

  • The Imperceptible Transmutations

    ★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★½

  • The Infernal Cauldron

    ★★★½

  • The Melomaniac

    ★★★½

  • The Infernal Cakewalk

    ★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • Bluebeard

    ★★★

  • The Man with the Rubber Head

    ★★★★

  • Little Tich and His Funny Feet

    ★★½

  • The One-Man Band

    ★★★½

  • The Fat and Lean Wrestling Match

    ★★★★

  • The Four Troublesome Heads

    ★★★½

  • Magic in the Bayou: The Making of a Princess

    ★★★

  • Untangled: The Making of a Fairy Tale

    ★★★

  • The Making of The Darjeeling Limited

    ★★★

  • Brontosaurus

    ★★½

  • Hula Girl

    ★★★½

  • Robert Drew in His Own Words

    ★★★½

  • Back to the Future Collection

  • The Godfather Collection

  • Toy Story Collection