Russell has logged 269 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dolittle

Dolittle

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pale Door

The Pale Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Noelle

Noelle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Let's Scare Julie

Let's Scare Julie

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Concrete Plans

Concrete Plans

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Plus One

Plus One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Star

The Star

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Castle Freak

Castle Freak

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ringmaster

The Ringmaster

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Blob

The Blob

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
His House

His House

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Children of the Corn III: Urban Harvest

Children of the Corn III: Urban Harvest

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Children of the Corn II: The Final Sacrifice

Children of the Corn II: The Final Sacrifice

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry