Rushil has logged 58 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pudhupettai

Pudhupettai

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cold War

Cold War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jawaani Jaaneman

Jawaani Jaaneman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crash

Crash

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chaavu Kaburu Challaga

Chaavu Kaburu Challaga

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wild Dog

Wild Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ajeeb Daastaans

Ajeeb Daastaans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thellavarithe Guruvaram

Thellavarithe Guruvaram

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sreekaram

Sreekaram

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bombay Talkies

Bombay Talkies

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Jathi Ratnalu

Jathi Ratnalu

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry