Highest rated films

  • Annette

    ★★★★★

  • No Sudden Move

    ★★★★

  • Superior

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • Gattaca

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 369 Films watched
  • 30.8 Average per month
  • 7.5 Average per week

Milestones

First Film

The Hitman's Bodyguard

Jun 25

Most Watched

Psycho II

twice

Live and Let Die

twice

Days of Heaven

twice

Nymphomaniac: Vol. I

twice

Last Film

Licorice Pizza

Dec 4

Genres, countries & languages

Drama
195 films
Thriller
134 films
Horror
88 films
Comedy
79 films
Mystery
64 films
Crime
63 films
Sci Fi
60 films
Action
59 films
Adventure
55 films
Romance
49 films
USA
258 films
UK
79 films
France
54 films
Italy
32 films
Germany
32 films
Japan
24 films
Canada
24 films
Denmark
10 films
Belgium
9 films
Sweden
9 films
English
311 films
French
64 films
Italian
43 films
German
40 films
Spanish
38 films
Japanese
28 films
Russian
18 films
Chinese
10 films
Cantonese
10 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 210

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

rupertdeniro’s most liked review

The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

★★★★★

Excellent…now shoot him.

More reviews

rupertdeniro’s most liked list

The Last Unicorn
Fantastic Planet
Belladonna of Sadness

Animation Before the 2000s | Criterion Channel

A dazzling array of animation techniques—gorgeous hand-drawn images, computer-generated environments, playful stop motion, experiments in abstraction—are on display in this celebration of animated films streaming on the Criterion Channel.

Looking for more animation? The endless possibilities of animation are gleaming in our Art-House Animation series: a round-the-world showcase of some of the medium’s most innovative, boundary-pushing, and mind-enhancing films.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Cowboy Bebop
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Infinite
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Time Guardian
Average weighted rating:

2.4

Films rupertdeniro watched in 2021

  • Licorice Pizza
  • Prisoners of the Ghostland
  • The Green Knight
  • Venom: Let There Be Carnage
  • Shin Godzilla
  • Tusk
  • New Dragon Gate Inn
  • The French Dispatch
  • No Time to Die
  • Dune
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Halloween Kills
  • Superior
  • The Time Guardian
  • Dementia
  • Creature from the Black Lagoon
  • The Night House
  • Psycho II
  • Psycho II
  • The Fog
  • Angst
  • Titane
  • The Black Cat
  • Venom
  • Monkey Business
  • The Cocoanuts
  • Titus
  • The Card Counter
  • Sabrina
  • The Long Good Friday
  • The American
  • Hellbound: Hellraiser II
  • Blood and Black Lace
  • Land of Silence and Darkness
  • Ikiru
  • Come Drink with Me
  • Old
  • Annette
  • The Suicide Squad
  • Outer Space
  • Valparaiso
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Queen of Diamonds
  • Blue Collar
  • Pig
  • Black Widow
  • Le Cercle Rouge
  • Eyes of Laura Mars
  • No Sudden Move
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Across 110th Street
  • Infinite
  • Live and Let Die
  • Spectre
  • Skyfall
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • Die Another Day
  • The World Is Not Enough
  • Tomorrow Never Dies
  • GoldenEye
  • Licence to Kill
  • The Living Daylights
  • A View to a Kill
  • Never Say Never Again
  • Octopussy
  • For Your Eyes Only
  • Moonraker
  • The Spy Who Loved Me
  • The Man with the Golden Gun
  • Live and Let Die
  • Diamonds Are Forever
  • On Her Majesty's Secret Service
  • You Only Live Twice
  • Thunderball
  • Goldfinger
  • From Russia with Love
  • Dr. No
  • The Big Sleep
  • Farewell, My Lovely
  • Body Double
  • Zola
  • EuroTrip
  • Hot Rod
  • Alpha
  • American Pie
  • When Harry Met Sally...
  • The Sixth Sense
  • GoodFellas
  • Final Destination
  • The Shawshank Redemption
  • Slumdog Millionaire
  • A League of Their Own
  • Dirty Dancing
  • The Princess Diaries
  • Apollo 13
  • Annie
  • Ghost
  • Scary Movie
  • The Princess Bride
  • Edward Scissorhands
  • Good Will Hunting
  • Jurassic Park
  • The Social Network
  • Black Panther
  • The Great Gatsby
  • Mr. & Mrs. Smith
  • The Notebook
  • The Ring
  • Billy Elliot
  • The Blair Witch Project
  • The Parent Trap
  • Romeo + Juliet
  • Cool Runnings
  • Thelma & Louise
  • Back to the Future
  • The Karate Kid
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Grease
  • Jaws
  • Forrest Gump
  • Freaky Friday
  • Mrs. Doubtfire
  • Brokeback Mountain
  • Casper
  • Bring It On
  • White Chicks
  • The Proposal
  • Bridesmaids
  • Jumanji
  • Interstellar
  • Get Out
  • Titanic
  • The Devil Wears Prada
  • 10 Things I Hate About You
  • Matilda
  • Clueless
  • Home Alone
  • The Breakfast Club
  • Legally Blonde
  • Mean Girls
  • Leaving Las Vegas
  • To Die For
  • Cruel Intentions
  • Love
  • Zardoz
  • Hard Candy
  • Basic Instinct
  • In Bruges
  • Parasite
  • Observe and Report
  • Falling Down
  • Addams Family Values
  • The Addams Family
  • Barfly
  • Batman Returns
  • Beauty and the Beast
  • The Sunset Limited
  • The Lighthouse
  • Dune
  • The Cell
  • Watchmen
  • Toby Dammit
  • The Other Side of the Wind
  • Wild Things
  • Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson
  • Choke
  • From Hell
  • The Men Who Stare at Goats
  • The Red Shoes
  • Airplane!
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Annihilation
  • Rejected
  • Dogville
  • Tokyo Drifter
  • Crimes and Misdemeanors
  • Insomnia
  • The Driller Killer
  • Buffalo '66
  • 2046
  • The Last Temptation of Christ
  • A Serious Man
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Holy Motors
  • Berberian Sound Studio
  • Santa Sangre
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • The Wolf of Wall Street
  • Out of Sight
  • The Boys from Brazil
  • Drive
  • Afro Samurai
  • A Serbian Film
  • Total Recall
  • The Astrologer
  • Possessor
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • mother!
  • Alien
  • Dark City
  • Ex Machina
  • The Truman Show
  • The Grand Budapest Hotel

See all 369

World map

Highly rated films rupertdeniro is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Bo Burnham: Inside
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • C'mon C'mon
  • Drive My Car
  • The Worst Person in the World
  • Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more