Sort by

Amritt has logged 43 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Happy Bhag Jayegi

Happy Bhag Jayegi

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Yellow Cat

Yellow Cat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thalaivii

Thalaivii

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kissi Se Na Kehna

Kissi Se Na Kehna

1983
×
★★½
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parmanu: The Story of Pokhran

Parmanu: The Story of Pokhran

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aaranya Kaandam

Aaranya Kaandam

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Kaiyoppu

Kaiyoppu

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dial 100

Dial 100

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Menarche

Menarche

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Katha Parayumbol

Katha Parayumbol

2007
×
★★½
Edit this entry  
11
Hasee Toh Phasee

Hasee Toh Phasee

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mia madre

Mia madre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Pietà

Pietà

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ab Tak Chhappan

Ab Tak Chhappan

2004
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Prophet

The Prophet

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Peter

Black Peter

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Edit this entry  
05
Yatra

Yatra

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Mili

Mili

1975
×
★★★½
Edit this entry  
04
Rojo

Rojo

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Tel Aviv on Fire

Tel Aviv on Fire

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Seed

Seed

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vakratunda Swaha

Vakratunda Swaha

2010
×
Edit this entry  
01
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry