Sort by

Amritt has logged 439 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Batla House

Batla House

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Eklavya: The Royal Guard

Eklavya: The Royal Guard

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Junior

Junior

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★½
Edit this entry  
05
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★
Edit this entry  
01
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Film About Couples

A Film About Couples

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Killing the Eunuch Khan

Killing the Eunuch Khan

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Memoria

Memoria

2021
×
Edit this entry  
25
Chhorii

Chhorii

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Saving One Who Was Dead

Saving One Who Was Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Feathers

Feathers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holy Island

Holy Island

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sweet Disaster

Sweet Disaster

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Family Nest

Family Nest

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sooryavanshi

Sooryavanshi

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Kreutzer Sonata

The Kreutzer Sonata

1956
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hum Do Hamare Do

Hum Do Hamare Do

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Edit this entry  
03
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★
Edit this entry  
31
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
★★½
Edit this entry  
30
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
28
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Godfather Family: A Look Inside

The Godfather Family: A Look Inside

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry