Sort by

Joshua has logged 34 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Species

Species

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doppelganger

Doppelganger

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Human Remains

Human Remains

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Val

Val

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Congo

Congo

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Reckoning

The Reckoning

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Show About the Show

The Show About the Show

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Paper Tigers

The Paper Tigers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
Edit this entry  
01
Ernest Scared Stupid

Ernest Scared Stupid

1991
×
★★
Read the review Edit this entry