Highest rated films

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    ★★★½

  • The Little Hours

    ★★★½

  • The Discovery

    ★★★

  • Coin Heist

    ★★★

  • Walking Out

    ★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • Fright Night

    ★★★★★

  • Deep Red

    ★★★★

  • Killing Ground

    ★★★★

  • The Grudge

    ★★★

  • De Palma

    ★★★

  • Hardware

    ★★★

  • Lake Nowhere

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 219 Films watched
  • 18.2 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

De Palma

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

twice

Fright Night

twice

Last Film

Project: Metalbeast

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
161 films
Thriller
97 films
Comedy
41 films
Sci Fi
41 films
Drama
40 films
Mystery
39 films
Fantasy
30 films
Action
29 films
Crime
16 films
Adventure
16 films
USA
171 films
Canada
29 films
UK
19 films
Italy
9 films
France
9 films
Japan
5 films
Australia
5 films
Germany
4 films
Ireland
3 films
Spain
3 films
English
205 films
Spanish
14 films
Italian
14 films
French
9 films
German
9 films
Japanese
4 films
Portuguese
3 films
Latin
3 films
Norwegian
3 films
Polish
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

RTurek’s most liked list

Favorite Horror Films of 2017

Okay, here’s the rundown I gave on our year-end episode of the Shock Waves podcast. Again, these are my favorites of the year, and, I left my employer’s titles left off, obviously. If I was not involved in them, I would absolutely have Get Out, Happy Death Day and Split on this list.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Thing
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Bye Bye Man
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Cure in Orange
Average weighted rating:

4.0

Films RTurek watched in 2017

  • Project: Metalbeast
  • City of the Living Dead
  • Suspiria
  • The Hidden
  • Bright
  • Star Wars: The Last Jedi
  • A Christmas Story
  • The Nightmare Before Christmas
  • Dracula
  • Black Christmas
  • Wind River
  • The Thing
  • The Thing
  • Good Manners
  • Gerald's Game
  • Rawhead Rex
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • The Disaster Artist
  • The Slayer
  • The Unholy
  • Lady Bird
  • Justice League
  • Good Time
  • Demon Seed
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Home for the Holidays
  • Star Trek: The Motion Picture
  • The Resurrected
  • The Limehouse Golem
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Thor: Ragnarok
  • Bad Ronald
  • Night School
  • Leatherface
  • Halloween
  • Christine
  • Veronica
  • The Addams Family
  • The Devil's Rain
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Magic
  • WNUF Halloween Special
  • Fright Night
  • Slither
  • Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film
  • The Babysitter
  • Urban Legends: Final Cut
  • Urban Legend
  • Scream 2
  • The Omen
  • Hellraiser
  • Demons
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Happy Death Day
  • The Babadook
  • New Nightmare
  • Innocent Blood
  • Cult of Chucky
  • Revenge
  • Anna and the Apocalypse
  • Stronger
  • mother!
  • Mirror Mirror
  • Little Evil
  • The Lodgers
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Ritual
  • It
  • Akira
  • To Hell and Back: The Kane Hodder Story
  • Pet Sematary
  • Cujo
  • Death Note
  • Shock 'Em Dead
  • The Puppet Masters
  • The Conjuring 2
  • Wheels of Terror
  • One Dark Night
  • The Stendhal Syndrome
  • Captain America: The First Avenger
  • Don't Panic
  • Slumber Party Massacre II
  • Madhouse
  • Willard
  • King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen
  • The Laplace's Demon
  • Dead Shack
  • Death Proof
  • Planet Terror
  • Day of the Dead
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • Wish Upon
  • Spider-Man: Homecoming
  • Land of the Dead
  • The Final Girls
  • Nerve
  • Twisted Nightmare
  • Annabelle: Creation
  • 47 Meters Down
  • Do No Harm
  • Replace
  • The Housemaid
  • Fade to Black
  • Dream Stalker
  • Bubba Ho-tep
  • Scream for Help
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Don't Answer the Phone!
  • Attack on Titan
  • Silent Hill
  • Wonder Woman
  • Psycho Cop Returns
  • The Mummy
  • The Game
  • Bones
  • Alien: Covenant
  • My Demon Lover
  • Brain Damage
  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
  • Super Dark Times
  • Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled
  • Wishmaster 3: Beyond the Gates of Hell
  • Body Parts
  • Wolves at the Door
  • It Comes at Night
  • X: The Man with the X-Ray Eyes
  • Still/Born
  • Terror 5
  • Psychopaths
  • Freehold
  • Like Me
  • Stephanie
  • My Friend Dahmer
  • The Endless
  • The Cure in Orange
  • The Bride
  • Sequence Break
  • House IV
  • The Horror Show
  • House II: The Second Story
  • Most Beautiful Island
  • House
  • Tales from the Hood
  • Dig Two Graves
  • The Void
  • Wishmaster 2: Evil Never Dies
  • Cathy's Curse
  • Wishmaster
  • M.F.A.
  • Life
  • The Funhouse
  • Killer Klowns from Outer Space
  • The Greasy Strangler
  • Village of the Damned
  • Fraud
  • Evil Dead II
  • The Gate
  • Tragedy Girls
  • Kong: Skull Island
  • Deadtime Stories
  • The Phantom of the Opera
  • Drag Me to Hell
  • Slaughterhouse
  • Fright Night
  • The Girl with All the Gifts
  • The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
  • Creepshow 2
  • Get Out
  • Splice
  • The Survivor
  • Tales from the Crypt: Demon Knight
  • Popcorn
  • A Cure for Wellness
  • Valentine
  • Amityville 3-D
  • Wild at Heart
  • Wild Beasts
  • Parents
  • iBoy
  • Offerings
  • Ginger Snaps 2: Unleashed
  • The Lure
  • They Live
  • Fright Night Part 2
  • Rings
  • Don't Knock Twice
  • Split
  • Highway to Hell
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • Barbarous Mexico
  • Colossal
  • Bad Day for the Cut
  • 78/52
  • A Ghost Story
  • Beware the Slenderman
  • Rememory
  • Bushwick
  • Bitch
  • XX
  • Thoroughbreds
  • Walking Out
  • The Discovery
  • Killing Ground

See all 219

World map

Highly rated films RTurek is yet to see

  • Falsettos
  • Coco
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project
  • Call Me by Your Name
  • Phantom Thread

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more