Highest rated films

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Raw

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★★

  • The Lost Boys

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★★

  • Creepshow

    ★★★★½

  • Seance on a Wet Afternoon

    ★★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

  • Green Room

    ★★★★

  • Hellraiser

    ★★★★

  • The Blackcoat's Daughter

    ★★★★

  • The Exorcist III

    ★★★★

  • Belief: The Possession of Janet Moses

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 118 Films watched
  • 9.8 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Lights Out

Aug 6

Most Watched

Shelley

twice

Last Film

From Beyond

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
87 films
Thriller
38 films
Drama
29 films
Comedy
22 films
Sci Fi
20 films
Mystery
18 films
Fantasy
16 films
Action
16 films
Adventure
10 films
Romance
6 films
USA
95 films
UK
20 films
Canada
5 films
Italy
4 films
Denmark
4 films
France
4 films
Ireland
3 films
Spain
3 films
Netherlands
3 films
Germany
3 films
English
108 films
German
7 films
French
6 films
Spanish
5 films
Italian
5 films
Japanese
4 films
Danish
3 films
Romanian
3 films
Korean
2 films
Chinese
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Disappointments Room
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Scream Greats, Vol.1: Tom Savini, Master of Horror Effects
Average weighted rating:

3.7

Films RTurek watched in 2016

  • From Beyond
  • New Year's Evil
  • A Monster Calls
  • Hellbound: Hellraiser II
  • Keanu
  • Hellraiser
  • This Is the End
  • Tropic Thunder
  • The Nice Guys
  • Cooties
  • Just Before Dawn
  • Blood Diner
  • Hell or High Water
  • The Fits
  • Suicide Squad
  • Krisha
  • Silent Night, Deadly Night
  • Black Christmas
  • The Jungle Book
  • Phenomena
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Slaughter High
  • Pet
  • The Hills Have Eyes
  • Mercy
  • Beyond the Gates
  • Spectral
  • La La Land
  • Demon
  • The Untamed
  • Krampus
  • The Exorcist III
  • 1974: The Possession of Altair
  • The Mind's Eye
  • Alien³
  • Last Girl Standing
  • Salem's Lot
  • Return of the Living Dead III
  • All Through the House
  • Aliens
  • Alien
  • Prometheus
  • C.H.U.D.
  • The Love Witch
  • Burial Ground
  • Waxwork II: Lost in Time
  • Siren
  • Fear Itself
  • Waxwork
  • Body Snatchers
  • Doctor Strange
  • Star Trek Beyond
  • Alone in the Dark
  • Intruder
  • Seance on a Wet Afternoon
  • Dracula
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • Found Footage 3D
  • The Pit
  • Lake Bodom
  • An American Werewolf in London
  • Alice, Sweet Alice
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • The Frighteners
  • Dawn of the Dead
  • The Cabin in the Woods
  • Mad Monster Party?
  • Sadako vs. Kayako
  • Pet Sematary
  • The Monster
  • The Howling
  • Elvira, Mistress of the Dark
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Sleepy Hollow
  • Belief: The Possession of Janet Moses
  • A Dark Song
  • Sweet, Sweet Lonely Girl
  • The Handmaiden
  • Arrival
  • Birth of the Dragon
  • The Disappointments Room
  • Cash Only
  • The House on Sorority Row
  • Cat's Eye
  • The Neon Demon
  • The Mummy's Hand
  • The Mummy
  • Morgan
  • Cast a Deadly Spell
  • Other People
  • Poltergeist
  • I Am Not a Serial Killer
  • Don't Breathe
  • Shelley
  • Raw
  • The Lost Boys
  • Creepshow
  • Mardi Gras Massacre
  • Zombie Holocaust
  • Cub
  • Under the Shadow
  • The Burning
  • Sleepaway Camp
  • The Blackcoat's Daughter
  • The Shallows
  • Victor Frankenstein
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Ghostbusters
  • Worry Dolls
  • Scream Greats, Vol.1: Tom Savini, Master of Horror Effects
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Lace Crater
  • The Lobster
  • Shelley
  • Train to Busan
  • Green Room
  • Lights Out

World map

Highly rated films RTurek is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Aquarius

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more