Roman has logged 45 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Leg

A Leg

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Malila: The Farewell Flower

Malila: The Farewell Flower

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
B.T.S. (Better Than Sex)

B.T.S. (Better Than Sex)

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taipei 24H

Taipei 24H

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Silent Forest

The Silent Forest

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Not Quite Hollywood

Not Quite Hollywood

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Lily Chan & The Doom Girls

Lily Chan & The Doom Girls

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Sing Me a Lullaby

Sing Me a Lullaby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fair Game

Fair Game

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Young Dudes

Young Dudes

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cloudy

Cloudy

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Green, Green Grass of Home

The Green, Green Grass of Home

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gangster's Daughter

The Gangster's Daughter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
KIL

KIL

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Distance

Distance

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Poet and the Boy

The Poet and the Boy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Keeping Watch

Keeping Watch

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Strawberry Fields

Strawberry Fields

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kiev Frescoes

Kiev Frescoes

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hangin' Out

Hangin' Out

1983
×
★½
Edit this entry  
18
The Journey

The Journey

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Reflections

Reflections

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Horse Thief

The Horse Thief

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Hilly

Little Hilly

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Prince Edward

My Prince Edward

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
So Long, My Son

So Long, My Son

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Tomorrow

Die Tomorrow

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Confidential Assignment

Confidential Assignment

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Somewhere I Have Never Travelled

Somewhere I Have Never Travelled

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Manta Ray

Manta Ray

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midnight Runners

Midnight Runners

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Meeting Dr. Sun

Meeting Dr. Sun

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paris you got me

Paris you got me

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Tale of Heaven

A Tale of Heaven

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ferris Wheel

Ferris Wheel

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Missing Piece

The Missing Piece

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Place of One's Own

A Place of One's Own

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tunnel

Tunnel

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Painting

The Last Painting

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Tiger in Winter

A Tiger in Winter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry