Rose. has logged 45 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Angel of Mine

Angel of Mine

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wanted

Wanted

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night Hunter

Night Hunter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Baywatch

Baywatch

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Unborn

The Unborn

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Takers

Takers

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ma

Ma

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Project Almanac

Project Almanac

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Apparition

The Apparition

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vehicle 19

Vehicle 19

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Dog's Journey

A Dog's Journey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Red Sea Diving Resort

The Red Sea Diving Resort

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry