rosemcesw has logged 149 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read prior review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Four Good Days

Four Good Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Read prior review Edit this entry  
17
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
Edit this entry  
06
Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cruella

Cruella

2021
×
Read prior review Edit this entry  
18
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
False Positive

False Positive

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
Read prior review Edit this entry  
20
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Greatest Race

The Greatest Race

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Diana

Diana

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pippin

Pippin

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lost and Delirious

Lost and Delirious

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wise Kids

The Wise Kids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry