• Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • Soul

    ★★★★

  • French Exit

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★

  • Tenet

    ★★½

  • Mulan

    ½

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Marriage Story

  • Booksmart

  • Yes, God, Yes

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Venom

    ★★

  • A Star Is Born

  • The Favourite

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

  • A Quiet Place

  • Black Panther

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★½

  • It

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

  • The Florida Project

  • Baby Driver

  • A Ghost Story

  • Call Me by Your Name

  • Arrival

  • La La Land

    ★★★★

  • Colossal

    ★★★

  • The Martian

  • The Gift

    ★★★

  • Inside Out

  • Avengers: Age of Ultron

  • Interstellar

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Nightcrawler

  • The Grand Budapest Hotel

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

  • The Avengers

  • The Social Network

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Inception

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Zodiac

  • The Devil Wears Prada

    ★★½

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • How to Lose a Guy in 10 Days

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★½

  • Spirited Away

  • Amélie

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★½

  • Memento

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★