Robert has logged 247 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Carlos Ballarta: False Prophet

Carlos Ballarta: False Prophet

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
A Cop Movie

A Cop Movie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
10
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular

The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular

2017
×
Edit this entry  
22
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Edit this entry  
19
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
15
For Phil Solomon

For Phil Solomon

2021
×
Edit this entry  
15
Killing Strangers

Killing Strangers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dear Chantal

Dear Chantal

2021
×
Edit this entry  
06
Anxious Body

Anxious Body

2021
×
Edit this entry  
06
What is it that you said?

What is it that you said?

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Josefina

Josefina

2021
×
Edit this entry  
05
The Canyon

The Canyon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Flowers blooming in our throats

Flowers blooming in our throats

2020
×
Edit this entry  
05
Out Of The Clear Blue Sky

Out Of The Clear Blue Sky

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Lake Forest Park

Lake Forest Park

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
No Reservations

No Reservations

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
The Good Girls

The Good Girls

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Semana Santa

Semana Santa

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
A Floating World

A Floating World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Passage

Passage

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
13 Ways of Looking at a Blackbird

13 Ways of Looking at a Blackbird

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Semi-Auto Colours

Semi-Auto Colours

2010
×
Edit this entry  
26
Playground

Playground

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Amanda

Amanda

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Digital Video Editing with Adobe Premiere Pro: The Real-World Guide to Set Up and Workflow

Digital Video Editing with Adobe Premiere Pro: The Real-World Guide to Set Up and Workflow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ágape

Ágape

×
Edit this entry  
25
I'm Not Myself

I'm Not Myself

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Editing

Editing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
When Light is Displaced

When Light is Displaced

2021
×
Edit this entry  
18
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Chilangolandia

Chilangolandia

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Events Meant to Be Forgotten

Events Meant to Be Forgotten

2020
×
Edit this entry