ro455 has logged 724 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Hoodwinked Too! Hood VS. Evil

Hoodwinked Too! Hood VS. Evil

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Emma

Emma

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Weekend at Bernie's II

Weekend at Bernie's II

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
City of God: 10 Years Later

City of God: 10 Years Later

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sam Steele and the Junior Detective Agency

Sam Steele and the Junior Detective Agency

2011
×
★★
Edit this entry  
14
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Journey 2: The Mysterious Island

Journey 2: The Mysterious Island

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Antz

Antz

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Adventures of Pinocchio

The Adventures of Pinocchio

1996
×
★★★
Edit this entry  
14
Dragonball Evolution

Dragonball Evolution

2009
×
★½
Edit this entry  
14
Curly Sue

Curly Sue

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
Deepsea Challenge

Deepsea Challenge

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Billy and Mandy's Big Boogey Adventure

Billy and Mandy's Big Boogey Adventure

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Chamada a Cobrar

Chamada a Cobrar

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Baptism of Blood

Baptism of Blood

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Code Name: The Cleaner

Code Name: The Cleaner

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Young and Prodigious T.S. Spivet

The Young and Prodigious T.S. Spivet

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Carpool

Carpool

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★½
Edit this entry