Ron has logged 48 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Banana Split

Banana Split

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Come Play

Come Play

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Alpha

Alpha

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Guilty

The Guilty

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost River

Lost River

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ailey

Ailey

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Respect

Respect

2021
×
★★
Read the review Edit this entry