rischka has logged 36 entries for films during March 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
The Kneeling Goddess

The Kneeling Goddess

1947
×
★★★½
Edit this entry  
30
Wisdom

Wisdom

1986
×
Edit this entry  
29
Stella

Stella

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Orgullo

Orgullo

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
Oh... Rosalinda!!

Oh... Rosalinda!!

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hyenas

Hyenas

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Heart

The Heart

1955
×
★★★★
Edit this entry  
23
Antoine and Antoinette

Antoine and Antoinette

1947
×
★★★½
Edit this entry  
22
You and Me

You and Me

1971
×
★★★
Edit this entry  
21
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Captain Lightfoot

Captain Lightfoot

1955
×
★★★★
Edit this entry  
20
A.K.A. Serial Killer

A.K.A. Serial Killer

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mr. & Mrs. '55

Mr. & Mrs. '55

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lyana

Lyana

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Wolves

The Wolves

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wicked Go to Hell

The Wicked Go to Hell

1955
×
★★★★
Edit this entry  
15
Casual Relations

Casual Relations

1974
×
★★★
Edit this entry  
13
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Viva Villa!

Viva Villa!

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★½
Edit this entry  
10
Teenage Doll

Teenage Doll

1957
×
★★★
Edit this entry  
08
Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

1973
×
★★★
Edit this entry  
07
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Child of Another

The Child of Another

1975
×
★★★½
Edit this entry  
05
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★★★½
Edit this entry  
05
Zoom In: Sex Apartments

Zoom In: Sex Apartments

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Dostoevsky's Travels

Dostoevsky's Travels

1991
×
★★★½
Edit this entry  
04
Village in the Jungle

Village in the Jungle

1980
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ballad of Tara

Ballad of Tara

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Ape Woman

The Ape Woman

1964
×
★★★½
Edit this entry  
01
Cuadecuc, Vampir

Cuadecuc, Vampir

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Movie

A Movie

1958
×
★★★½
Edit this entry