rischka has logged 445 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La Commune (Paris, 1871)

La Commune (Paris, 1871)

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La La at Rock Bottom

La La La at Rock Bottom

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Hungry Wolves

The Hungry Wolves

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Forget Me Not

Forget Me Not

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Tale of Two Cities

A Tale of Two Cities

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
On Paper Wings

On Paper Wings

1967
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Hero of Tokyo

A Hero of Tokyo

1935
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Treasure of Abbot Thomas

The Treasure of Abbot Thomas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lost Hearts

Lost Hearts

1973
×
★★★
Edit this entry  
25
The Stalls of Barchester

The Stalls of Barchester

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Signalman

The Signalman

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Legend of the Mountain

Legend of the Mountain

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
I Even Met Happy Gypsies

I Even Met Happy Gypsies

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
Butter Lamp

Butter Lamp

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Murmur of the Hearts

Murmur of the Hearts

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
April

April

1961
×
★★★★
Edit this entry  
18
Legendary Weapons of China

Legendary Weapons of China

1982
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Last Adventure

The Last Adventure

1967
×
★★★
Edit this entry  
17
Five Girls Around the Neck

Five Girls Around the Neck

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fire Festival

Fire Festival

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dutchman

Dutchman

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Boy and the Wind

The Boy and the Wind

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lake of the Dead

Lake of the Dead

1958
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Unforgettable

The Unforgettable

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rebellion of Japan

Rebellion of Japan

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bullets Don't Come Back

Bullets Don't Come Back

1967
×
★★★★
Edit this entry  
08
Emperor of the North Pole

Emperor of the North Pole

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spring Awakens

Spring Awakens

1947
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Eighties

The Eighties

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Exile

The Exile

1947
×
★★★
Edit this entry  
30
Kohlhiesel's Daughters

Kohlhiesel's Daughters

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pickup

Pickup

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Winter Vacation

Winter Vacation

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Savage Eye

The Savage Eye

1960
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lost Moment

The Lost Moment

1947
×
★★★
Edit this entry  
25
Sudden Rain

Sudden Rain

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lured

Lured

1947
×
★★★½
Edit this entry  
24
Femmes femmes

Femmes femmes

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
★★★
Edit this entry  
21
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★★
Edit this entry  
20
Uncle Silas

Uncle Silas

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★★★
Edit this entry  
17
Copacabana

Copacabana

1947
×
★★★
Edit this entry  
17
In Those Days

In Those Days

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry