• Dave Chappelle: The Closer

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Yuni

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • life, what is it anyway?

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Dear to Me

    ★★★½

  • No Sudden Move

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • Education

    ★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • Small Axe

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Little Big Women

    ★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • You and I

    ★★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Dear Comrades!

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Crazy Awesome Teachers

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • Your Name Engraved Herein

    ★★★½

  • Berlin Alexanderplatz

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★½

  • Beasts Clawing at Straws

    ★★★½

  • Imperfect

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • 1917

    ★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • Better Days

    ★★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • A Sun

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • The Science of Fictions

    ★★★★

  • John Denver Trending

    ★★★★½

  • Two Blue Stripes

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • First Love

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★

  • Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Love, Death & Robots: Alternate Histories

    ★★★½

  • Us

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • Apollo 11

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½