Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Drizzle

Drizzle

1978
×
Edit this entry  
15
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Manor

The Manor

2021
×
Edit this entry  
12
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★½
Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
From a Roman Balcony

From a Roman Balcony

1960
×
★★★½
Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Reconquest

The Reconquest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Stronghold

The Stronghold

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Alleluia

Alleluia

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
See No Evil

See No Evil

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
08
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Girls in Uniform

Girls in Uniform

1951
×
★★½
Edit this entry  
08
Lonesome Collectors

Lonesome Collectors

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Violent Saturday

Violent Saturday

1955
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Star

The Star

2021
×
Edit this entry  
07
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
The Intruder

The Intruder

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dear Chantal

Dear Chantal

2021
×
Edit this entry  
05
Bleed With Me

Bleed With Me

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Battery

The Battery

2012
×
★½
Edit this entry  
05
Black as Night

Black as Night

2021
×
Edit this entry  
04
Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★½
Edit this entry  
03
Lake Bodom

Lake Bodom

2016
×
★★
Edit this entry  
03
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★
Edit this entry  
02
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★½
Edit this entry  
02
Benilde or The Virgin Mother

Benilde or The Virgin Mother

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Ordeal

The Ordeal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Los Caifanes

Los Caifanes

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
What We May Become

What We May Become

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No No Sleep

No No Sleep

2015
×
Edit this entry  
28
Glumov's Diary

Glumov's Diary

1923
×
Edit this entry  
27
Morning of Saint Anthony's Day

Morning of Saint Anthony's Day

2012
×
Edit this entry  
26
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Playground

Playground

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
25
Days

Days

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Family Life

Family Life

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Digital Video Editing with Adobe Premiere Pro: The Real-World Guide to Set Up and Workflow

Digital Video Editing with Adobe Premiere Pro: The Real-World Guide to Set Up and Workflow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Do You Know Thomas?

Do You Know Thomas?

2019
×
Read the review Edit this entry