Almeida has logged 60 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Asterix: The Secret of the Magic Potion

Asterix: The Secret of the Magic Potion

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tunga: o Esquecimento das Paixões

Tunga: o Esquecimento das Paixões

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
UglyDolls

UglyDolls

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Little Tickles

Little Tickles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mystery of Henri Pick

The Mystery of Henri Pick

2019
×
★★
Edit this entry  
29
School's Out

School's Out

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Best Intentions

Best Intentions

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Photograph

Photograph

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
An Impossible Love

An Impossible Love

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Serpent

The Serpent

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yao

Yao

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Palace II

Palace II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rebels

Rebels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Starman

Starman

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cyrano, My Love

Cyrano, My Love

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Serpente

A Serpente

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Legend of the Demon Cat

Legend of the Demon Cat

2017
×
★½
Edit this entry  
23
Magical Nights

Magical Nights

2018
×
★½
Edit this entry  
21
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Third Wife

The Third Wife

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Intruder

The Intruder

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Holiday

Holiday

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Permanent Green Light

Permanent Green Light

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Poms

Poms

2019
×
★★
Edit this entry  
17
What Will People Say

What Will People Say

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cezanne and I

Cezanne and I

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Little Miss Dolittle

Little Miss Dolittle

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
12
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Waiting for the Carnival

Waiting for the Carnival

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
An Eye and a Knife

An Eye and a Knife

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Neville D'Almeida: Chronicler of Beauty and Chaos

Neville D'Almeida: Chronicler of Beauty and Chaos

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Weasel's Tale

The Weasel's Tale

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mektoub, My Love: Canto Uno

Mektoub, My Love: Canto Uno

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Extracurricular Activities

Extracurricular Activities

2019
×
★½
Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Turma da Mônica: Laços

Turma da Mônica: Laços

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Santiago, Italia

Santiago, Italia

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry