Richmond_Hill has logged 52 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carry On Cleo

Carry On Cleo

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I, Claudius

I, Claudius

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sovereign's Company

Sovereign's Company

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Comedians

Comedians

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stocker's Copper

Stocker's Copper

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The ABC Murders

The ABC Murders

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Follow That Camel

Follow That Camel

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Room

The Dead Room

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Limejuice Mystery or, Who Spat in Grandfather's Porridge?

The Limejuice Mystery or, Who Spat in Grandfather's Porridge?

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brideshead Revisited

Brideshead Revisited

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Riff-Raff

Riff-Raff

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bottles

Bottles

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Downton Abbey: A Journey to the Highlands

Downton Abbey: A Journey to the Highlands

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Juvenile Liaison

Juvenile Liaison

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Behind the Rent Strike

Behind the Rent Strike

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Charge of the Light Brigade

The Charge of the Light Brigade

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Pacemakers: Basil Spence

The Pacemakers: Basil Spence

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Little Match Girl

The Little Match Girl

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Very British Psycho

A Very British Psycho

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nicolas Roeg: It's About Time...

Nicolas Roeg: It's About Time...

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pet Shop Boys - Highlights On Tour

Pet Shop Boys - Highlights On Tour

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Kind of Loving

A Kind of Loving

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It's a Free World...

It's a Free World...

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night Mail

Night Mail

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nil by Mouth

Nil by Mouth

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Spirit of '45

The Spirit of '45

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Clear Sundays

Three Clear Sundays

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Nutcracker - The Royal Ballet

The Nutcracker - The Royal Ballet

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Senna

Senna

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
L'Animale

L'Animale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Confessions of a Window Cleaner

Confessions of a Window Cleaner

1974
×
Read the review Edit this entry  
06
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sin Bin

Sin Bin

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In Two Minds

In Two Minds

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Design for Today

Design for Today

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ways of Seeing

Ways of Seeing

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All Systems Go: Alan Garner

All Systems Go: Alan Garner

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Civilisation

Civilisation

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
You Can Choose Your Friends

You Can Choose Your Friends

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry