Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Edit this entry  
10
Rush

Rush

2013
×
★★
Edit this entry  
03
District 9

District 9

2009
×
★★
Edit this entry  
01
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Edit this entry  
31
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Edit this entry  
29
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Edit this entry  
25
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Training Day

Training Day

2001
×
Edit this entry  
20
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
18
King Rocker

King Rocker

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
25
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
17
Went the Day Well?

Went the Day Well?

1942
×
★★★★
Edit this entry  
15
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
Edit this entry  
06
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Twilight Samurai

The Twilight Samurai

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Django

Django

1966
×
★★★½
Edit this entry  
28
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sir Alex Ferguson: Never Give In

Sir Alex Ferguson: Never Give In

2021
×
Edit this entry  
25
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★
Edit this entry  
22
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Day the Earth Caught Fire

The Day the Earth Caught Fire

1961
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Edit this entry  
19
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Edit this entry  
04
Tremors

Tremors

1990
×
★★½
Edit this entry  
02
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Edit this entry  
21
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Edit this entry  
20
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★
Edit this entry  
16
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Edit this entry