• Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

  • Black Widow

  • The Tomorrow War

    ½

  • Army of the Dead

    ★½

  • Sir Alex Ferguson: Never Give In

  • Education

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • The New Mutants

    ½

  • Tenet

    ★★½

  • Octonauts and the Caves of Sac Actun

  • The Old Guard

  • The King of Staten Island

    ★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • The Hunt

    ½

  • The Invisible Man

    ★★

  • Onward

  • Palm Springs

    ★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Time

    ★★★★

  • His House

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

  • Bombshell

    ½

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Forky Asks a Question: What Is Money?

  • Watchmen

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • Zombieland: Double Tap

    ★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

  • Saint Maud

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★

  • Bad Education

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★

  • Rocks

    ★★★★

  • True History of the Kelly Gang

    ★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★½

  • The Laundromat

    ★★½

  • Joker

    ★★½

  • The Assistant

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Float

  • Crawl

    ★½

  • Spider-Man: Far from Home

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Whistlers

    ★★★½

  • Beanpole

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★