kauan has logged 67 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Delivered

Delivered

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Body

The Body

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I'm Just F*cking with You

I'm Just F*cking with You

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Treehouse

Treehouse

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
New Year, New You

New Year, New You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pooka Lives!

Pooka Lives!

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Flesh & Blood

Flesh & Blood

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pilgrim

Pilgrim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tentacles

Tentacles

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
They Come Knocking

They Come Knocking

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
All That We Destroy

All That We Destroy

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
My Valentine

My Valentine

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Good Boy

Good Boy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crawlers

Crawlers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Culture Shock

Culture Shock

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pooka!

Pooka!

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Uncanny Annie

Uncanny Annie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Down

Down

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blood Moon

Blood Moon

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Current Occupant

The Current Occupant

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pure

Pure

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Memories They Told Me

Memories They Told Me

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Banana Split

Banana Split

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Estômago: A Gastronomic Story

Estômago: A Gastronomic Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rope

Rope

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Time and the Wind

Time and the Wind

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Tunnel

The Tunnel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry