Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Alpha

Alpha

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Calibre

Calibre

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Chris Rock: Tamborine

Chris Rock: Tamborine

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Beach

The Beach

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
United 93

United 93

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★
Edit this entry  
24
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★½
Edit this entry  
24
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
8:46

8:46

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Michael Che Matters

Michael Che Matters

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Coolies: How Britain Reinvented Slavery

Coolies: How Britain Reinvented Slavery

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry