riamarialuiza has logged 63 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Edit this entry  
24
Yentl

Yentl

1983
×
Edit this entry  
23
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
My Amanda

My Amanda

2021
×
Edit this entry  
18
The Last Days

The Last Days

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Strawberry and Chocolate

Strawberry and Chocolate

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
11
Raul - O Início, o Fim e o Meio

Raul - O Início, o Fim e o Meio

2012
×
★★½
Edit this entry  
10
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Mia and the White Lion

Mia and the White Lion

2018
×
Edit this entry  
05
Os Quatro Paralamas

Os Quatro Paralamas

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
20
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Destino

Destino

2003
×
Edit this entry  
13
Us Again

Us Again

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sweet & Sour

Sweet & Sour

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
A Cidade do Salvador (Petróleo Jorrou na Bahia)

A Cidade do Salvador (Petróleo Jorrou na Bahia)

1981
×
Edit this entry  
07
HQ

HQ

1969
×
Edit this entry  
29
Laggies

Laggies

2014
×
Edit this entry  
26
Playful Atom

Playful Atom

1961
×
Edit this entry  
25
Into the Beat

Into the Beat

2020
×
Edit this entry  
23
Celeste

Celeste

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jenny's Wedding

Jenny's Wedding

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Green Ray

The Green Ray

2001
×
Edit this entry  
19
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
Edit this entry  
19
The Kiss

The Kiss

1896
×
Edit this entry  
19
Eiffel Tower from Trocadero Palace

Eiffel Tower from Trocadero Palace

1900
×
Edit this entry  
14
Grandma Maria

Grandma Maria

2011
×
Edit this entry  
06
Cops and Robbers

Cops and Robbers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
R.E.M. By MTV

R.E.M. By MTV

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Have You Seen?

Have You Seen?

2017
×
Edit this entry  
25
El tesoro de Moctezuma

El tesoro de Moctezuma

2020
×
Edit this entry  
20
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Me gustan los estudiantes

Me gustan los estudiantes

1968
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cocktail de Rayas

Cocktail de Rayas

1962
×
Edit this entry  
12
Nosso Tudo Bem

Nosso Tudo Bem

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Martian

The Martian

2015
×
Edit this entry  
06
Seventy

Seventy

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Aquí nuestro presente parece suspendido

Aquí nuestro presente parece suspendido

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
How to Make an American Quilt

How to Make an American Quilt

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
Sometimes

Sometimes

1994
×
Edit this entry  
31
Blue Diary

Blue Diary

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Truth About Cats & Dogs

The Truth About Cats & Dogs

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
Dê Lembranças a Todos

Dê Lembranças a Todos

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★★½
Edit this entry