Alyssa has logged 29 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Read prior review Edit this entry  
23
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
19
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Taza, Son of Cochise

Taza, Son of Cochise

1954
×
★★
Edit this entry  
18
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Company

Company

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tamako Love Story

Tamako Love Story

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Weird Science

Weird Science

1985
×
Read the review Edit this entry  
04
At Land

At Land

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
04
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bourbon Street Blues

Bourbon Street Blues

1979
×
Read the review Edit this entry  
01
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Edit this entry