Alyssa has logged 323 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
FLCL

FLCL

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Forgotten Silver

Forgotten Silver

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Legend of Boggy Creek

The Legend of Boggy Creek

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Our Daily Bread

Our Daily Bread

1934
×
★★★★
Edit this entry  
13
Godzilla vs. Mothra

Godzilla vs. Mothra

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night Ride

Night Ride

1930
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Golf Specialist

The Golf Specialist

1930
×
★★★½
Edit this entry  
10
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
Read the review Edit this entry  
07
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Operation Crossbow

Operation Crossbow

1965
×
Read the review Edit this entry  
05
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Stolen Life

A Stolen Life

1946
×
Read the review Edit this entry  
04
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Straightforward Boy

A Straightforward Boy

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Caught

Caught

1949
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tillie's Punctured Romance

Tillie's Punctured Romance

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sally, Irene and Mary

Sally, Irene and Mary

1925
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midnight Lovers

Midnight Lovers

1926
×
★★
Edit this entry  
12
Battle Hymn

Battle Hymn

1957
×
★★★
Edit this entry  
10
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cheat

The Cheat

1915
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ghoulies

Ghoulies

1984
×
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Gilda

Love, Gilda

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maciste in Hell

Maciste in Hell

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry