• Soul

  • Little Women

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Uncut Gems

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • A Star Is Born

  • The Favourite

  • Black Panther

  • Hereditary

  • Coco

  • It

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

    ★★

  • Spider-Man: Homecoming

  • Baby Driver

  • Get Out

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Doctor Strange

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

  • Deadpool

  • The Revenant

  • Inside Out

  • Interstellar

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • The Grand Budapest Hotel

  • Whiplash

  • The Wolf of Wall Street

  • Her

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Moonrise Kingdom

  • Black Swan

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Inception

  • Shutter Island

  • Jennifer's Body

    ★★★★★

  • Up

  • The Dark Knight

  • WALL·E

  • Ratatouille

  • The Aviator

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • The Incredibles

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • The Triplets of Belleville

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Wet Hot American Summer

    ★★★★

  • Donnie Darko

  • American Psycho

  • Fight Club

  • The Matrix

  • The Prince of Egypt

  • The Truman Show

  • The Big Lebowski

  • Titanic

  • Toy Story

  • The Shawshank Redemption

  • Pulp Fiction

  • Forrest Gump

  • Jurassic Park

  • The Silence of the Lambs

  • My Neighbor Totoro

  • The Witches of Eastwick

  • Back to the Future

  • The Breakfast Club