ren has logged 47 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★½
Edit this entry  
28
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
Read the review Edit this entry  
27
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
21
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
20
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★
Edit this entry  
15
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Outcast

Outcast

2014
×
½
Edit this entry  
08
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
The Edge of Heaven

The Edge of Heaven

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
07
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★½
Edit this entry  
03
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★½
Edit this entry  
01
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry