ren has logged 414 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Captain Coulier (Space Explorer)

Captain Coulier (Space Explorer)

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
26
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Edit this entry  
24
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Everything Is Terrible! The Movie

Everything Is Terrible! The Movie

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doggiewoggiez! Poochiewoochiez!

Doggiewoggiez! Poochiewoochiez!

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2Everything2Terrible2: Tokyo Drift

2Everything2Terrible2: Tokyo Drift

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry