• Jesus Christ Superstar

    Jesus Christ Superstar

    ★★★½

    Honestly probably a little blasphemous to be watching on this particular holy weekend but I honestly x Couldn’t help myself x 

    Happy Easter to all my christian counterparts x

  • The Haunting of Hill House

    The Haunting of Hill House

    ★★★★

    3rd time lucky x Hill house I live for you Hill house I love for you x Although on this occasion I didn’t shed a single tear that last episode ALWAYS rips my heart out & shatters it into a million pieces x

  • Disobedience

    Disobedience

    ★★★★

    A bit of a hearty watch for 9am on a Friday morning but hey ho x I wonder if Rachel Weisz realises how deeply in love with her i am x

    Ronit leaves the world of orthodox Judaism moving to New York City to start a new life as a photographer but after an unexpected phone call at the death of her father she must return to her old life to mourn his passing. Not only must she come to…

  • Trainspotting

    Trainspotting

    ★★★★

    Lilly Allens dad sells smack, pass it on x

    I watched this for Kelly Macdonald and Kelly Macdonald only x (& also millie mildred power) and although it wasn't my favourite most ground-breaking breath-taking watch it did make me feel some type of way.

    Drug addict Renton wants to start afresh and move himself to London after a spate of horrible life occurrences, to be as far away from his homeland of Scotland and it's bad influences as possible. Will…

  • Shirkers

    Shirkers

    ★★★★

    head empty thoughts full x

    It's the way that a group of children and young adults comprised mostly of badass women made a full length borderline arthouse extraordinaire only to be stopped along the way by an massive asshole with a personality disorder. Georges Cardona thought he was going to have himself the last laugh and LITTLE did he know x Sandi Tan owns my heart.

    'Shirkers' is to me a pretty perfectly crafted piece of film and one of…

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

    "Well, guess what bitch. I'm better than Annie Oakley and I've got you right in my sights, so let's talk"

    Uma Thurman's back on the road tracking down the last of her killers. Will she finally complete her quest for revenge? Or will she perish once more, this time for good? Tune in to find out.

    My only thoughts about this series are as follows:

    <3 Daryl <3 Hannah <3 Marry <3 Me <3

    I have come to the conclusion…

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

    Okay x I give in x Quentin Tarantino you did a MARVELLOUS casting job here, never in my life have I seen such a fabulous amalgamation of the baddest bitches. Lucy Liu? Uma Thurman? DARYL HANNAH? I take my 🧢 off to you.

    Ms Thurmans an assassin on the rampage after an attempted murder arranged by her ex lover the infamous ‘Bill’ does not go to plan x After waking up from a 4 year coma, Ms Black Mamba sets…

  • The Rocky Horror Picture Show

    The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

    Watching this in celebration of Ms Susan Sarandon saying she’s looking for a girlfriend or boyfriend who is vaccinated x I will fit all of those requirements come Sunday so this is me shooting my shot:

    Dear Susan,

    I am a 20 year old girl from London. I can play the guitar, like to read educational books like the twilight series & watch many movies. I haven’t currently got a proper job & although that would be an issue for most people…

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★★

    Usually when I watch a movie I write down all my notes in my mini book but the page today is pretty blank. Because I'm honestly speechless.

    'Moonlight' chronicles the life of Chiron Harris navigating through life, facing the various adversities many of us do when trying to find ourselves. He's small and reserved making him a prime candidate for playground bullies & to top it all of he's trying to come to terms with his own sexuality. Now I am…

  • Ella Enchanted

    Ella Enchanted

    ★★★½

    Can we talk about the fact that Annie Hathaway went from noughties 'it' girl to overly criticised Oscar winner whom people hated on for no real reason other than pure jealously and undercover misogyny to finally take her rightfully deserved throne as straight queer icon? Because I for one am glad she finally found us, I accept you Ms Hathaway, a true queenie x

    As for 'Ella Enchanted' what an absolute GEM. I will admit when I started watching I…

  • Cinderella

    Cinderella

    ★★½

    Honestly, 'Cinderella' is an unnecessary adaption because it added absolutely nothing to the previous story & isn't fun loving enough to be all that entertaining. It's literally just a plain white Hovis bread sandwich. Void of all personality & uniqueness x

    However! Helena Bonham fairy godmother Carter was a show stopper x if it weren't for her the entire thing would have been a snooze fest. One question though, what the fuck happened to her teeth? Why did they take up the…

  • Queen of Earth

    Queen of Earth

    ★★★

    How do we get Elisabeth Moss freedom from the occult? I realise she may not want to be 'freed' but once we open her eyes to it's seedy beginnings maybe she will begin to understand.

    A holiday retreat for Catherine at her friend Ginny's family abode starts off well with the usual activities drawing, exercise & swimming in the great lake, but it soon turns sour with the pair resorting to snooping, jealousy and ill feeling. Not only do the girls…