Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Naked

Naked

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
This Is John

This Is John

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Twist

Twist

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry