MichaelA. has logged 49 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
Edit this entry  
19
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
Edit this entry  
19
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Edit this entry  
03
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
16
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Arkansas

Arkansas

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Promare

Promare

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Following

Following

1998
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Edit this entry  
02
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Deadpool

Deadpool

2016
×
Edit this entry  
01
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Outside the Wire

Outside the Wire

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Driveways

Driveways

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry