paige has written 18 reviews for films rated ★★★★ .

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★

    somehow this was Buddhist

  • Burning

    Burning

    ★★★★

    a beautiful mystery and a strange delight.

  • Masculin Féminin

    Masculin Féminin

    ★★★★

    ughhhh was watching on tcm.com and the stream expired. hope i can catch that last half hour sometime because i was really enjoying this

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★

    Jimmy Stewart has the most erotic kissing scenes goddamn????

  • It Follows

    It Follows

    ★★★★

    hell fucking yes maika monroe i love this song.gif
    hell fucking yes keir gilchrist i love this song.gif
    hell fucking yes juxtaposition of metro detroit suburbs and detroit i love this song.gif
    hell fucking yes relentless and erotic nightmares i will have tonight i love this song.gif

  • Lovesong

    Lovesong

    ★★★★

    the club scene came for my gay ass ..... i really cant handle this. lovesong was too relatable i hurt

  • God's Own Country

    God's Own Country

    ★★★★

    that wonderfully illustrated shift from repression and distance to..... utter softness, emotional vulnerability and transparence with the barest amount of dialogue .... chef's kiss

  • Love, Simon

    Love, Simon

    ★★★★

    realistically this is three and a half stars for me but i threw a half star in there bc jennifer garner made me cry so. this was super cute and we need more just alright gay romcoms. also my theatre clapped at the end and i just want the enthusiastic high schoolers who sat behind me to know i love them.

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★

    is this my new feel-good movie? had this on in the background while doing hw and it was very nice. meg ryan is so hot. her and crystal have such chemistry as harry and sally. straight rights!!

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

    i love the trolley problem

    “I love you so much, don't forget that. You gave me life and you, only you, have the right to take my life away. That makes perfect sense.”

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

    "oooo gabardine"

  • Life Itself

    Life Itself

    ★★★★

    got a little over halfway thru this and it made me sad so i had to stop. hopefully will finish soon. roger ebert is predictably one of my favorite critics and he really impacted my own writing and the way i look at art/approach the medium of film. once i explained to someone how much i loved ebert and they shut me down and honestly fuck that person, they ended up being shitty to me anyway. i’m choosing to take…