paige has written 10 reviews for films rated ★★★½ .

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★½

    Jack Dylan Grazer is the standout for me.

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★½

    parts of this were completely horrifying and genuinely affecting, and other parts i lol'd at, and not in a good way. the script is so nondescript (heh) that it could be any one of the grim TV procedurals i've binged, and i still feel like i don't know these characters despite the actors' whole-hearted and sometimes even heavy-handed attempts to flesh them out beyond their given lines. the tendency to continuously outdo the audience's expectations seemed the larger focus, when…

  • Hannah Gadsby: Nanette

    Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★½

    absolutely vital pride month watch and vital watch for all other months of the year.

  • Logan Lucky

    Logan Lucky

    ★★★½

    when sadie sings take me home, country roads!!!!! oh wow

  • Tangerine

    Tangerine

    ★★★½

    transmisogyny sucks so bad

  • Icarus

    Icarus

    ★★★½

    drugs are a helluva drug

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★½

    idk why i didnt love this as much as i thought i would!! like it's fine, killer cast and soundtrack and all that jazz but something about the second half just doesn't do it as much as the first half for me. i think the best part is how much PTA makes you care about the characters+how funny their quirks are. the plot is just kind of meh to me. will have to rewatch again sometime.

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★½

    this movie is extremely fun and cool wrow

  • Metropolitan

    Metropolitan

    ★★★½

    rich white kids have very particular problems

  • Miss Stevens

    Miss Stevens

    ★★★½

    let’s fucking talk about timothée chalamet. lily rabe is also wonderful — sister golden hair surprise!!!!