paige has written 39 reviews for films during 2018.

  • The Philadelphia Story

    The Philadelphia Story

    ★★★★★

    the snappy, astute dialogue!!!! these actors playing these characters!!!!! Jimmy Stewart as the inebriated, smitten writer (giant mood)!!!!!!! the whole drunken sequence of scenes!!!!!  this was so extremely my shit. Delightful stuff. 
    “You're lit from within, Tracy. You've got fires banked down in you, hearth-fires and holocausts... you're made out of flesh and blood. That's the blank, unholy surprise of it.”

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★

    Jimmy Stewart has the most erotic kissing scenes goddamn????

  • Smallfoot

    Smallfoot

    ★★½

    another installment in the "clark picks a movie but really it's all we can see since everything else is rated R" series

  • The House with a Clock in Its Walls

    The House with a Clock in Its Walls

    ★★

    the kids were adorable and the clock was in its walls

  • Hot Summer Nights

    Hot Summer Nights

    ★★

    idk when you rely on cliches and music (which was overbearing and, at times, inappropriate for the setting and era) to set the pace and tone of the story, it's gonna be a no from me dawg. these actors deserved a better script! too many things going on at once, despite the acceptable cinematography.

  • It Follows

    It Follows

    ★★★★

    hell fucking yes maika monroe i love this song.gif
    hell fucking yes keir gilchrist i love this song.gif
    hell fucking yes juxtaposition of metro detroit suburbs and detroit i love this song.gif
    hell fucking yes relentless and erotic nightmares i will have tonight i love this song.gif

  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

    Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

    ★½

    my brother loves this franchise but goddamn nearly half of this was a music video???????

  • Lovesong

    Lovesong

    ★★★★

    the club scene came for my gay ass ..... i really cant handle this. lovesong was too relatable i hurt

  • Now You See Me

    Now You See Me

    ★½

    the shit you watch on cable baby!!! forget it LOL

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★½

    parts of this were completely horrifying and genuinely affecting, and other parts i lol'd at, and not in a good way. the script is so nondescript (heh) that it could be any one of the grim TV procedurals i've binged, and i still feel like i don't know these characters despite the actors' whole-hearted and sometimes even heavy-handed attempts to flesh them out beyond their given lines. the tendency to continuously outdo the audience's expectations seemed the larger focus, when…

  • Brooklyn

    Brooklyn

    ★★★

    came for saoirse stayed for the p cute+heartwarming but ultimately shallow movie; the first half is so much better than the second

  • Hannah Gadsby: Nanette

    Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★½

    absolutely vital pride month watch and vital watch for all other months of the year.