Sort by

paige has logged 112 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★
Edit this entry  
29
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
28
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
Edit this entry  
15
Born to Be Blue

Born to Be Blue

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Shoe Addict's Christmas

A Shoe Addict's Christmas

2018
×
Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Maniac

Maniac

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Divergent

Divergent

2014
×
★½
Edit this entry  
20
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Christine

Christine

2016
×
Edit this entry  
05
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Valley Uprising

Valley Uprising

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
George Michael: Freedom

George Michael: Freedom

2017
×
Edit this entry  
21
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Grandmother's Gold

Grandmother's Gold

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
01
I Am Love

I Am Love

2009
×
Edit this entry  
30
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry