Richelle has logged 269 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dick

Dick

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Edit this entry  
26
Nobody

Nobody

2021
×
Edit this entry  
26
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Puff: Wonders of the Reef

Puff: Wonders of the Reef

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
Edit this entry  
19
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★
Edit this entry  
15
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★½
Edit this entry  
14
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Matriculated

Matriculated

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
A Detective Story

A Detective Story

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Beyond

Beyond

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
World Record

World Record

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Program

Program

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Kid's Story

Kid's Story

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
The Second Renaissance Part II

The Second Renaissance Part II

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
The Second Renaissance Part I

The Second Renaissance Part I

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Final Flight of the Osiris

Final Flight of the Osiris

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chasing Papi

Chasing Papi

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Valentine

Valentine

2001
×
Read prior review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Predator

Predator

1987
×
Edit this entry