• Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★★

    I realllllllly hope they give us more of these because HOT DAMN that was fuckin fun and fire 🔥

  • Cats

    Cats

    Why does this movie make me feel so uneasy watching it? It's weirdly terrifying 😳

  • Blade

    Blade

    ★★★★

    The film starts off with a fuckin blood rave and pulls no punches for the rest of the film. That is how the world was introduced to Blade back in 98 and is the reason it still holds up in 2021

  • In the Earth

    In the Earth

    ★★½

    This has been one of the more bizarre movies I have experienced in a while. Ben Wheatley just throws the audience into this metaphorical pool and its either sink or swim from there. As soon as I thought I had a grasp of understanding the plot was the exact moment when I had no idea what was going on. Did what I just said confuse you like being lost in a hazardous forest? Me too reader.....me too. Maybe thats what Ben was going for in this film.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★

    I feel that all colleges should require their male students to view this film prior to freshman year and then write a strongly worded essay on what they learned from their viewing 👍

    Carey Mulligan is intimidating as fuckkkk 🙌

  • Assassin's Creed

    Assassin's Creed

    ★★½

    Films based on video games generally get a ton of flack but Assassin's Creed aint too shabby in my opinion. Excellent stunts, awesome action, cool story and Fassbender being a usual baddass makes this quite the enjoyable viewing.

  • Back to the Future

    Back to the Future

    ★★★★★

    Back to the Future is 1.21 gigawatts good. Thats like....alot of watts. Also HOW THE FUCK HAVE YOU NOT SEEN THIS BEFORE

  • Nobody

    Nobody

    ★★★

    One of the best things about this film was the moment I realized that this was not an action movie with comedy in it but actually a dark comedy with action in it. Twas a very welcoming and awesome surprise. Bob Odenkirk brought his A-game per usual with his action and performance as Hutch. oh and CHRISTOPHER LLOYD. Nuff said.

  • X-Men: First Class

    X-Men: First Class

    ★★★

    I never thought I would want a backstory of Magneto and Professor X until Fassbender and McAvoy came along and called me a fuckin idiot in my imagination saying that I not only needed one but got one! Oh and surprise...we brought Kevin Bacon along with us JUST BECAUSE

  • Joker

    Joker

    ★★★

    There are some films out there that you only need to see once. Joker is not bad by any means. Its good but its fuckin awkward and depressing :( You watch a man literally get pushed to his limits and then chaos begins. Joaquin Phoenix brings his A game per usual 👍

  • Uncle Buck

    Uncle Buck

    ★★★★

    How fuckin good is this movie am I right?!?!
    They don't make films quite like this one anymore

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★★

    If I had to pick two words to describe this film they would be....

    FUCK YEAH!