Raphael Georg has logged 28 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bud Abbott and Lou Costello meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello meet Frankenstein

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Border Incident

Border Incident

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cheyenne

Cheyenne

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kill!

Kill!

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
24 Hours to Live

24 Hours to Live

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Terror in a Texas Town

Terror in a Texas Town

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Laughing Policeman

The Laughing Policeman

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hobson's Choice

Hobson's Choice

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry