Raphael Georg has logged 354 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Captain Horatio Hornblower R.N.

Captain Horatio Hornblower R.N.

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trouble with Angels

The Trouble with Angels

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Show

The Show

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
08
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bellissima

Bellissima

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
His Trysting Places

His Trysting Places

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Left Handed Gun

The Left Handed Gun

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
His Musical Career

His Musical Career

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gentlemen of Nerve

Gentlemen of Nerve

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dough and Dynamite

Dough and Dynamite

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Woman They Almost Lynched

Woman They Almost Lynched

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Those Love Pangs

Those Love Pangs

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The New Janitor

The New Janitor

1914
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Four Faces West

Four Faces West

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
We Won't Grow Old Together

We Won't Grow Old Together

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Body and Soul

Body and Soul

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rounders

The Rounders

1914
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
His New Profession

His New Profession

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Masquerader

The Masquerader

1914
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Recreation

Recreation

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Criminal

The Criminal

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Face on the Barroom Floor

The Face on the Barroom Floor

1914
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Property Man

The Property Man

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Laughing Gas

Laughing Gas

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
There's No Tomorrow

There's No Tomorrow

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Idiot

The Idiot

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry