• Logan

    ★★★★★

  • T2 Trainspotting

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★½

  • A Monster Calls

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Deadpool

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • Sherlock: The Abominable Bride

    ½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Crimson Peak

    ★★★½

  • The Martian

    ★★★★

  • Black Mass

    ★★

  • Room

    ★★★★

  • Legend

    ★★½

  • The Gift

    ★★★½

  • Ant-Man

    ★★½

  • Inside Out

    ★★½

  • Jurassic World

    ★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Paul Blart: Mall Cop 2

    ★★★★★

  • Jupiter Ascending

    ★★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★½

  • Dope

    ★★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★½

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★½

  • Interstellar

  • Big Hero 6

  • Nightcrawler

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Foxcatcher

  • It Follows

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon 2

    ★★★

  • X-Men: Days of Future Past

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Voices

    ★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • The Guest

    ★★

  • Frank

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

  • Frozen

    ½

  • Thor: The Dark World

    ★½

  • Her

  • Oculus

    ★★★

  • Horns

    ★★★

  • Locke

    ★★★½

  • Prisoners

    ★★★★

  • Under the Skin

  • Gravity

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • Kick-Ass 2

    ½

  • Pacific Rim

    ★★★★

  • The World's End

    ★★★★★

  • World War Z

    ★★

  • Only God Forgives

    ★★

  • Inside Llewyn Davis

  • The Great Gatsby

    ★★

  • Oblivion

  • The Conjuring

    ★★★½

  • Short Term 12

    ★★★★

  • V/H/S/2

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

  • Life of Pi

    ★★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★½