• Nine Days

    Nine Days

    ★★★★★

    Tbh honest this film asks the self reflective question, who are you as a person and are you doing the most you can with your life to be deserving of it.

    The last scene monologue in this film affirmed why I love art, expression and 8ts beauty. This film gave me a sense of peace but also encourages me to looks what more I can do with my life and how my views of my life can be challenged in a positive light.

  • Stalker

    Stalker

    ★★★★★

    Honestly this movie floored me. One of my first philasophical and dialogue heavy films I watched.

    This hitbhqrd about greed, wanting and having seekingbpur own truth. We are all beautifully flawed individuals after all.

  • Great Expectations

    Great Expectations

    ★★★★★

    This one is a personal guilty pleasure of mine. It's the first romance film that caught me (I'm well aware this film does not do the book justice). For me this unrequited love theme hit pretty hard, whilst also instilling in me at a younger age the imperfections others and how they can affect us.
    I connect to both Finn and Estella at different points of my life.

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption

    ★★★★★

    This film reminds me of forgiveness. Not only of others, but also ourselves. Learning to let go of past and make use of the world around us in that moment.

    It's a beautiful story, shot beautifully.

  • Good Will Hunting

    Good Will Hunting

    ★★★★★

    This film taught me about redirecting my over emotion into positive action. Of course in some ways anger, but also saddness, loneliness and self respect.

    The dialogue is incredible and will always encourage you to be more.

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise

    ★★★

    Better than expected. Still low tier disney

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★★★

    Such a great film. Buff said. Just go see it

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    ★★

    Yawn Fest 2021... Taylor Swift headlined.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    It was good. My least fav marvel film though

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    I enjoyed it.

  • Red Notice

    Red Notice

    ★★

    No more please.

  • Eternals

    Eternals

    ★★★★★

    Acrew the haters... I loved it