Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cherry

Cherry

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Edit this entry  
10
The Wizard

The Wizard

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Like a Boss

Like a Boss

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anna

Anna

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry