• Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★

    Well, it's definitely the funniest of the Thor movies. And, um...Cate Blanchett's in it? Yep, I think that covers everything.

  • Thor: The Dark World

    Thor: The Dark World

    ★★½

    Revisit prior to seeing RAGNAROK, mostly because I remembered almost nothing about it. Now I see why.

  • The Curse of the Cat People

    The Curse of the Cat People

    ★★½

    More like The Curse of Childhood Alienation and Terrible Parents. Squabbling over genre qualification usually leaves me cold, but there's just no way you can call this a horror film. Makes sharp points about the confusion and sadness of being a child surrounded by adults who continually deny the validity of your perspective and feelings, but needlessly bloats the narrative with useless allusions to Sleepy Hollow lore and the eponymous Cat People. Also, there's a strong indication of child abuse in one scene, which pretty much kills any movie for me. Easily the most disappointing Lewton film yet.

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★★★★½

    "OKAY, PAUL!!!"

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★

    The movie Ghost in the Shell should've been. Villeneuve so fully completes Scott's half-finished thoughts here that I can forgive his predilection for twisty narratives. That said, a mistimed scene reminiscent of Spike Jonze's Her and an unnecessary story element distract from what is otherwise a superior continuation of a canon staple. Currently tied with your name. as my favorite of the year.

    (All that said, I'm unsure of Gosling's casting, which feels less appropriate for the character and more an attempt to broaden a difficult-sell film's mass appeal.)

  • Tampopo

    Tampopo

    ★★★★½

    Rewatch imminent, but I'm guessing this is a new personal favorite.

  • Colossal

    Colossal

    ★★★½

    Alcohol's a real monster. So is misogyny.

  • The Princess Bride

    The Princess Bride

    ★★★

    I wish I liked this film better, I really do. As it stands...eh.

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    I Don't Feel at Home in This World Anymore

    ★★★½

    Blair's kind of riding Saulnier's coattails here, but he might have a greater handle on the "comedy" half of black comedy.

  • mother!

    mother!

    ★★★½

    If we're talking Aronofsky movies that explore the director's preoccupation with the relationship between (Christian) theology and the natural world - here via baldly obvious metaphor - then I prefer Noah.

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★

    Final Cut.

  • Attack on Titan

    Attack on Titan

    ★★½

    Woof, that CGI.